Stres Yönetimi

Stres, vücudumuzun olumsuz olaylardan etkilenmesi sonucunda oluşur ve kişinin bu durum ile fiziksel ve duygusal olarak başa çıkamaması nedeniyle ortaya çıkar. Günlük hayatımızı genellikle olumsuz etkileyen gerilimli bir süreçtir. Modern zamanların hızlı akan yapısının insan hayatına sürekli değişim getirdiği aşikardır. Ev ya da iş değişikliklerden, evlilik, boşanma ya da sevilen birinin ölümü gibi büyük yaşam değişikliklerine uyum sağlamaya kadar karşılaşılan değişimler göz önüne alındığında stresten tamamen kaçınmanın mümkün olamayacağı anlaşılmaktadır.

Stres, baş ağrısı, yüksek tansiyon, kalp sorunları, şeker hastalığı, cilt sorunları, astım, depresyon ve anksiyete gibi fiziksel sorunlarda rol oynayabilir. Yapılan araştırmalara göre yetişkinlerin birçoğu bu stres kaynaklı sağlık problemlerinden muzdariptir. Bu sebep ile stresin vücudumuzu nasıl etkilediğini anlamak ve asıl stres unsurunu üzerinde çalışmak önemlidir.

Stres, “stresörler” olarak bilinen birçok kaynaktan gelebilir. Kişilik özelliklerimiz, alışılmış düşünce kalıplarımız ve deneyimlerimize dayalı olarak “stresli” olarak kabul edittiğimiz durumlar olabilir. Diğer bir deyişle, bir kişinin stres tetikleyicisi bir başkası için stres unsuru olarak görünmeyebilir. Stresin her birimiz tarafından farklı algılanması gibi, stres de hepimizi bize özgü şekillerde etkiler. Bir kişi baş ağrısı yaşayabilirken, diğeri sindirim ya da boşaltım sistemi rahatsızlıkları gibi farklı dışavurumlar yaşayabilir.

Stresin sebeplerinin ve sonuçlarının kişiden kişiye değişmesi göz önüne alındığında, Stres Yönetimi denilince akıllara gelen kalıplaşmış başa çıkma ve stres giderici uygulamalar kullanıldığında herkes için verimli bir sonuç elde edilmemesi olağandır. Her bireyin stresinin temel sebebinin keşfedilmesi ve bu konu üzerinde çalışılması, bireyin stres probleminine kalıcı bir çözüm getirebilir.